Ahmet AKTAŞ
İşyeri Hekimi
Tel: 290 83 38
Melike ORHAN
Okul Hemşiresi
melike.orhan@bilkent.edu.tr

 

Koruyucu Sağlık Hizmetleri

Koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında;

 

• Okula yeni başlayan öğrencilerin sağlık muayeneleri,

• Lisanslı sporcuların spora başlangıç ve periyodik muayeneleri, (Bilkent Üniversitesi Doğu Sağlık Merkezinde yapılmaktadır.)

• Periyodik, genel aşı uygulamalarının velilerimize duyurulması. Aşılamanın velinin onayı çerçevesinde Sağlık Bakanlığı görevlileri tarafından gerçekleştirilmesi,

• İhtiyaca göre sağlık taramaları,

• Çevre sağlığı – sanitasyon hizmetleri, okul sağlık gezileri ile gıda ve gıda nevi işlerde çalışanların sağlık kontrollerinin takibi, içme suyu vasfına uygun suyun periyodik analizleri yer almaktadır.

Okulda Tedavi Uygulama Esaslarımız

Öğrencilerimizin özel sağlık durumları ile ilgili bilgilerin Öğrenci Sağlık dosyasına işlenmesi amacıyla Sağlık Merkezimize velilerimizce bildirilmesi gerekmektedir. Öğrencimizin okul saatlerinde ilaç kullanması gerekiyorsa tedavisinin gün içinde aksamaması ve devamı için okulumuzda bir program uygulamaktayız.

Bu programa göre;
Öğrencilerin güvenliği açısından lütfen okula, öğrenci çantalarında ilaç göndermeyiniz. İlaçların veliler tarafından okul hemşiresine teslim edilmesi gerekmektedir. Çocuğunuzun okul saatleri içinde düzenli olarak kullanması gereken ilaçların verilebilmesi için doktoru tarafından verilen bir reçete gerekmektedir.
* Öğrencilerimize okulda yaşanılabilecek ,böcek ısırması, çarpma ve düşmeye bağlı kas ağrıları , uçuk vb.gibi sağlık problemlerinde basit krem, jel ve pomadlar uygulanabilir.
* Öğrencilerimizde oluşabilecek basit semptomlar için (baş ağrısı, ateş vb.) Parasetamol veya Ibuprofen içerikli ağrı kesici, ve ateş düşürücü gibi ilaçlar veli sözel onayı alınarak uygulanabilir. Sağlık Onam Formları için TIKLAYINIZ.

Geliştirici Sağlık Hizmetleri

Geliştirici sağlık hizmetleri kapsamında;

Sağlıklı, dengeli büyüme ve gelişme, ilkyardım, madde bağımlılığı, AIDS, cinsel eğitim gibi konularda eğitimler verilmektedir. Bazı programlar, gerektiğinde Bilkent Üniversitesi Sağlık Merkezi desteği alınarak yürütülmektedir.

Acil Sağlık Hizmetleri

Okul kazaları ve akut gelişen acil hastalıklarda Bilkent Üniversitesi Sağlık Merkezi Acil Sağlık ekibiyle beraber acil müdahelelerde bulunulmaktadir. Öğrencimizin hastaneye acil götürülmesi gereken durumlarda veli bilgilendirilir ve öğrenci, velinin bildirdiği hastaneye ulaştırılır. Veliye ulaşılamadığı durumlarda okul tıbbi gerekleri yerine getirmek üzere öğrenciyi, ambulans ekibi ve öğretmen eşliğinde en yakın hastaneye ulaştırır.

Okul kazaları ve akut gelişen acil hastalıklarda Bilkent Üniversitesi Sağlık Merkezi Acil Sağlık ekibinden destek alınmaktadır.