SIK SORULAN SORULAR

1. Öğrenci belgesi, transkript gibi belgeler için nereye ve nasıl başvurmalıyım?
Öğrenci belgesi, transkript ve her türlü belge başvurusu için Ortaokul sekreterliğine başvurulmalıdır. Belgelerin hazırlanması için velilerimiz bir gün önceden sekreterliği telefon ile aramalı veya e-posta ileterek istenen belgeyi bildirmelidir. Bu sayede beklemelerin önüne geçilebilir ve zaman daha etkili kullanılabilir.

2. Gün içinde çocuğumu izinli olarak okuldan alabilmek için ne yapmalıyım?
Öğrencilerin gün içinde okuldan alınabilmesi için ortaokul sekreterliğine başvuru yapılmalıdır. Başvuru, öğrenci tarafından ya da önceden telefon ile aramak koşuluyla veli tarafından yapılabilir. Sekreterlikten alınan izin kağıdının biri sınıf defterine bırakılmak üzere ders öğretmenine veya sınıf başkanına verilmeli, diğer kağıt ise danışmaya bırakılmalıdır. Şayet öğrenci servis kullanıyorsa, bu durum servis yetkilisine de bildirilmelidir. Dersi ve öğrenme ortamını olumsuz etkilememek için öğrencilerin ders aralarında velileri tarafından okuldan izinli alınması gerekmektedir. Ders sırasında öğrenci alınamaz.

3. Öğrencilerin ödev ve ders notu takibini nasıl yapabilirim?
Öğrencilerin ödevlerini ve ders notlarını okul ağ sayfasında yer alan akademik değerlendirme bölümüne öğrenci numarasını ve şifreyi girerek izleyebilirsiniz. Ayrıca öğrencilerin sınav puanlarını, ve ders içi performanslarını e-okul sisteminden giriş yaparak öğrenebilir ve izleyebilirsiniz. Akademik değerlendirme sistemi sadece veli tarafından kullanılmalıdır. E-okula giriş yapabilmek için öğrencinin TC kimlik numarası ile okul numarası gerekmektedir.

4. Çocuğumun devamsızlık bilgilerini nereden öğrenebilirim?
Öğrencilerimizin devamsızlık bilgilerini e-okul sistemine ağ sayfası ortamında öğrenebilirsiniz. E-okula giriş yapabilmek için öğrencinin TC kimlik numarası ile okul numarası gerekmektedir.

5. Okul yöneticileri ile nasıl iletişim kurabilirim?
Okul yöneticileri ile telefonda görüşmek için okul müdürlüğü sekreterliğini ve/veya ortaokul sekreterliğini aramanız gerekmektedir. Yöneticileri aradığınız an uygun değilse not bırakmanız halinde size ulaşacaklardır. Yöneticilerle yüz yüze görüşmek için ise yukarıda belirtilen numaraları arayarak randevu almanız gerekmektedir.

6. Sınava Katılmamayan Öğrencilerle İlgili Nasıl Bir Prosedür İzlenmektedir?
Sınavda bulunmayan öğrenciler, sınava katılamama gerekçelerini belgelendirmek durumundadırlar. Bu belge, hastalık nedeniyle rapor alma, yarışmalara katılma, vb. şeklinde olmalıdır. Sınava katılamama durumu önceden belli ise sınavdan önce okul yönetimi bilgilendirilmeli ve okul yönetiminden gelecek yönlendirmelere uyulmalıdır. Sınava katılamayan öğrenciler için sınav haftasını izleyen hafta telafi sınavları düzenlenir. Telafi sınavlarının tarihleri önceden ilan edilir ve öğrenciler ders öğretmenleri tarafından bilgilendirilir. Telafi sınavları okul günleri ders saatleri içinde yapılır.

7. Seçmeli Derslerin seçimi nasıl yapılacak?
Milli Eğitim Bakanlığı'nın hazırladığı Seçmeli Ders formu doldurarak haftada toplam 6 ders saatlik seçmeli ders seçilebilmektedir. Dersin açılabilmesi için en az 10 öğrenci-veli tarafından ?

8. TEOG Sınav Sistemi nasıl işleyecek?
Temel Eğitimden Ortaöğretim'e Geçiş Sınavı adıyla önceki yıllarda yapılan SBS yerine 2013-2014 eğitim öğretim yılından itibaren yeni bir sınav sistemine dahil olmuş bulunmaktayız. Öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı'nın belirleyeceği tarihlerde Kasım ve Nisan aylarının sonunda Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler, İngilizce ve Din Kültürü ve Ahlak bilgisi derslerinden yılda iki kez merkezi sınava gireceklerdir. Bu yapılan sınavlarda öğrencinin alacağı puanlar hem karnede sınav puanı hem de TEOG puanı olarak kullanılacaktır.

9. Doğum Günü kutlaması yapılabilecek mi?
Okulumuzda pasta kesilmesi, mum-maytap vb. şekilde doğum günü kutlamaları yapılmamaktadır.

10. Öğrencilerin Sınav Kağıtlarını İnceleyebilir miyiz?
Okulumuzda her velinin, çocuğunun sınav kağıdını görme hakkı vardır. Bu hakkı kullanmak için ilgili öğretmenin görüşme saati için randevu alıp sınav kağıdını görmek istediğinizi belirtmeniz yeterlidir. Ancak sınav kağıtları yeni sınav döneminde saklanmak üzere arşive kaldırıldığından, sınav kağıtlarının incelenmesi ilgili sınav döneminde olabilmektedir. Örneğin, I.sınavlara ait sınav kağıtlarını II. sınavların başladığı haftaya kadar görebilirsiniz. Sınav haftası başladığında bir önceki döneme ait sınav kağıtları gösterilemeyecektir.